Środa Popielcowa, post i Walentynki

W tym roku Środa Popielcowa wypada w najbardziej romantycznym dniu roku – w Walentynki (14 lutego – choć pewnie tej daty nie trzeba nikomu przypominać).

Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem w naszej parafii o godz. 8.00 i 16.30.

W Środę Popielcową obowiązuje posty ścisły, czyli połączenie postu ilościowego i jakościowego. Jego ramy precyzuje Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 1252).

a) Post ilościowy to spożycie jednego posiłku do syta w ciągu dnia (można spożyć jeszcze dwa lekkie posiłki, np. lekkie śniadanie i kolacja, obiad do syta). Obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 18. rok życia, a nie rozpoczęli 60.
b) Post jakościowy to powstrzymanie się od pokarmów mięsnych (to, co według tradycji i zwyczajów klasyfikujemy jako mięso). Można spożywać ryby, owoce morza. Pasztet natomiast jest naturalnie produktem mięsnym. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia, a nie rozpoczęli 60.

Zachęca się, aby i ci, których z racji wieku nie obowiązują te przepisy, również praktykowali posty.

Jeśli natomiast chodzi o Walentynki to kojarzyć nam się mogą z komercyjnym i świeckim świętem, które przybyło do nas z krajów anglosaskich (USA, Wielka Brytania). W sumie i dzień św. Mikołaja został skomercjalizowany. Należy jednak mieć na uwadze, że istniał św. Walenty. Był biskupem w III w., który zginął śmiercią męczeńską, bo nie chciał wyrzec się wiary w Chrystusa. Od IV wieku jego kult rozrastał się i wybudowano bazylikę nad jego grobem. Legenda głosi, że pomógł parze młodych ludzi zawrzeć związek małżeński w więzieniu, tuż przed jego i ich egzekucją. Stąd zwyczaj obdarowywania drobnymi upominkami tych, których kochamy. Połączenie Walentynek ze Środą Popielcową może być dobrą okazją do okazania naszej miłości do Pana Boga właśnie przez akt pokuty i postu. Św. Walenty jest również patronem osób chorych nerwowo i epileptyków.

14 lutego jest także świętem Patronów Europy – świętych Cyryla, mnicha i Metodego, biskupa.

Facebook
Facebook